Myšlenkové mapy

Myšlenková mapa (někdy také mentální mapa) je grafické uspořádání klíčových slov, doplněné obrázky vyznačující vzájemné vztahy a souvislosti. Může být využívána například k učení, plánování nebo řešení problémů. Wikipedia

Logika, nebo intuice?
 
 Na myšlenkových mapách je úžasné právě to, že umí spojit obojí. Právě jejich schopnost poměrně snadno spojit relativně neslučitelné – pragmatickou logiku s duchovní intuicí – je činí velmi tvořivé a velmi účinné. Při tvorbě dobré myšlenkové mapy totiž nelze vyloučit ani jednu z těchto složek. Naopak, musíte je vzájemně propojit – a to synergickým způsobem. Jedna složka podporuje druhou, plynule do druhé přechází a vychází z ní. Nelze je tedy jednoznačně oddělit, protože tvoří jednotný celek. Přitom obě složky jsou jasně patrné. Dobrým příkladem může být například myšlenková mapa, na které se snažíte udělat analýzu problému.

Logika, nebo intuice?
Na myšlenkových mapách je úžasné právě to, že umí spojit obojí. Právě jejich schopnost poměrně snadno spojit relativně neslučitelné – pragmatickou logiku s duchovní intuicí – je činí velmi tvořivé a velmi účinné. Při tvorbě dobré myšlenkové mapy totiž nelze vyloučit ani jednu z těchto složek. Naopak, musíte je vzájemně propojit – a to synergickým způsobem. Jedna složka podporuje druhou, plynule do druhé přechází a vychází z ní. Nelze je tedy jednoznačně oddělit, protože tvoří jednotný celek. Přitom obě složky jsou jasně patrné. Dobrým příkladem může být například myšlenková mapa, na které se snažíte udělat analýzu problému.
Mgr. Miroslav Hubatka

Učení, plánování či řešení problémů se nevyhýbá ani seniorům. Proč tedy nezkusit kreativní metodu, která např. vyřeší plánování dovolené, ale která také kreativně procvičí mozek při vymýšlení příběhu o ztracené bačkorce.

Práce seniorek z kurzu Hrátky s pamětí v KKD Vyškov.

 

Kreativní hrátky s pamětí

Časopis Kreativ mne inspiroval k dalšímu úkolu pro účastníky Hrátek s pamětí.
 
Vzory obrazů holandského malíře Pieta Mondriana použil v 60. letech návrhář Yves Saint-Laurent na látky na šaty. Přitom to byl původně tradiční krajinkář, který maloval krávy a větrné mlýny.
 
Právě prodej krajinek, vědecké náčrty a kopie muzeálních děl ho živily, když studoval malířství v Amsterodamu. V Paříži pak ale přičichl ke kubismu a dalším moderním směrům a sám pro sebe vytvořil směr neoplasticismus. Holandská políčka a přímé vodní toky se v něm proměnily ve výrazné barevné plochy ohraničené stejně výraznými liniemi. Jejich rytmus připomínal tehdy moderní hudbu a Mondrian uspěl na celé čáře.
 
Originál jeho kompozice:
 
 
Práce seniorek z kurzu Hrátky s pamětí v KKD Vyškov.
 
Trénovat paměť by měl každý, komu bylo 25 let. V tomto období se totiž začíná paměť zhoršovat. Nejdřív jenom nevíme, kde jsme co položili, jak se jmenuje člověk, se kterým jsme včera mluvili. Za pár let je to pro nás normální a odmítáme si připustit, že nějakou poruchu paměti máme. 

Více na Zdraví.e15.cz

Trenéři paměti doporučují nový český hlavolam CUTS

V rámci trenérské Dílny v Hradci Králové byli účastníci seznámeni s novým českým hlavolamem CUTS, který podporuje logické myšlení a prostorovou představivost. Jeho autorem je pan Milan Havel a jedná se o původní český patent.

Podstata spočívá v sestavování barevných tvarů na hrací pole tak, aby hrací kameny vyplnily pole beze zbytku a kameny stejné barvy se smí dotýkat pouze v rozích. Hra má několik variant, které se liší v rozměru hracího pole – 4x6, 6x6 a 8x8 polí. Také kameny jsou různých tvarů – „L“, roh, „jednička“, „dvojka“. Většinou hrajeme se 4 barvami, u školní verze hlavolamu pak se třemi.  Je vhodný pro hráče od 5 let do 99 let.

„Cuts“ vyrábí firma Miroslav Matěcha – „kuk“ aplikace číslicové techniky ve 4 variantách od ledna 2013. Jedná se o školní verzi pro 1. a 2. stupeň základních škol s velkou tabulí pro učitele, „cuts“ pocket v rozměru 9,5 x 9,5 cm, který se výborně osvědčil jako společník při cestování, nebo jako propagační předmět firem či měst, přírodních rezervací, hradů a zámků atp. Dalšími variantami jsou stolní verze  – „cuts mini (6x6 polí) a „cuts“ stolní 6 x 6 + 8 x 8 polí.

„Cuts“ můžete vyzkoušet v kurzech trénování paměti lektorů, účastníků hradecké dílny, anebo ho můžete koupit na e-shopu www.cuts-cz.eu.  Pro jakékoli další dotazy můžete použít tel. číslo 602 293 117, nebo 602 403 049, nebo e-mail info@cuts-cz.eu.

Artrelax - relaxace a pravá mozková hemisféra

Již několik let pracuji v kurzech paměti s knihou, a zejména pracovními sešity, Automatická kresba - artrelax Evy Suttnerové. Vybíráme předlohy z pracovních sešitů a účastníci kurzů pak z nic neříkajících čar vytváří velmi zajímavé ilustrace. Nezáleží na tom, zda jste měli ve škole z kreslení jedničku, či pastelky berete do rukou jen z donucení. Nezáleží na "výtvarné úrovni" kresby. Důležitý je nápad! A věřte, že chvilkou s pastelkami či barvami nejen zrelaxujete své tělo a mysl, ale také si velmi příjemně procvičíte pravou mozkovou hemisféru. Knihu i sešity najdete v každé dobré knihovně či knihkupectví :o).

Předloha 1
 

Inspirativní kresby najdete v Galerii pravé mozkové hemisféry. Navštivte ji však až poté, co sami vytvoříte několik kreseb :o).

Artrelax podle Evy Suttnerové - KKD Vyškov - senioři

/album/artrelax-podle-evy-suttnerove-kkd-vyskov-seniori/a2011-01-arteterapie-senio-04-jpg/
/album/artrelax-podle-evy-suttnerove-kkd-vyskov-seniori/a2011-01-arteterapie-senio-08-jpg/
/album/artrelax-podle-evy-suttnerove-kkd-vyskov-seniori/a2011-01-arteterapie-senio-10-jpg/
/album/artrelax-podle-evy-suttnerove-kkd-vyskov-seniori/a2011-01-arteterapie-senio-13-jpg/

Artrelax podle Evy Suttnerové - KJM Brno - junioři

/album/artrelax-podle-evy-suttnerove-kjm-brno-juniori/a2011-02-arteterapie-junio-brno-03-jpg/
/album/artrelax-podle-evy-suttnerove-kjm-brno-juniori/a2011-02-arteterapie-junio-brno-04-jpg/
/album/artrelax-podle-evy-suttnerove-kjm-brno-juniori/a2011-02-arteterapie-junio-brno-05-jpg/
/album/artrelax-podle-evy-suttnerove-kjm-brno-juniori/a2011-02-arteterapie-junio-brno-06-jpg/

Mandaly - pravá hemisféra a relaxace

/album/mandaly/mandala08-gif/
/album/mandaly/mandala16-jpg/
/album/mandaly/mandala20-jpg/
/album/mandaly/mandala23-jpg/

Hledání v textu, číslech, čarách

/album/hledani-v-textu-cislech-carach/hledani01-jpg1/
/album/hledani-v-textu-cislech-carach/hledani02-jpg1/
/album/hledani-v-textu-cislech-carach/hledani03-jpg1/
/album/hledani-v-textu-cislech-carach/hledani04-jpg1/

Hledání rozdílů

/album/hledani-rozdilu/deset-rozdilu-jpg/
/album/hledani-rozdilu/sedm-rozdilu01-jpg/
/album/hledani-rozdilu/sedm-rozdilu02-jpg/
/album/hledani-rozdilu/sedm-rozdilu03-jpg/

Iluze

/album/iluze/iluze3-jpg/
/album/iluze/illusions-05-jpg/
/album/iluze/illusions-06-jpg/
/album/iluze/iluze5-gif/

Bludiště

/album/koncentracni-cviceni/bludiste01-gif/
/album/koncentracni-cviceni/bludiste02-gif/
/album/koncentracni-cviceni/bludiste03-gif/
/album/koncentracni-cviceni/bludiste04-gif/

Vyhledávání

Kontakt

Zdeňka Adlerová

Jsme tím, co si pamatujeme. Bez paměti mizíme, přestáváme existovat, naše minulost je vymazána a přece věnujeme paměti jen málo pozornosti, kromě případů, kdy nás opustí. Děláme strašně málo k jejímu procvičení, živení, posilování a ochraně.

Mark Twain