Pretty woman z Písku

21.04.2021 18:55

Ladislav Beran, Hříbata jsou malí koně, Lirego, 2020, ****

 

Anotace

Emeritní komisař kriminální služby Ladislav Beran tentokrát své čtenáře překvapí. Nabízí příběh z konce doby minulého režimu, dost vzdálený žánru krimi, třebaže v něm o drobné krimi zápletky a dramatické situace není nouze. Nahlédneme do krátkého úseku života Karin Vlasákové, která v roce 1988 vychází z brněnské věznice, kde si odseděla tři roky za trestný čin příživnictví. Během té doby se rozhodla skončit s nejstarším řemeslem na světě. Nová životní cesta ji zavede do hřebčince ve Dvorcích u jihočeského Písku. Tady chce zmizet svému pasákovi Edovi a tím se definitivně odříznout od minulého života. Čeká na ni opravdu náročná práce v hříbárně, zpočátku v dost otřesných podmínkách. Ani její minulost se dlouho neutají a Karin nemá daleko k útěku. Drží ji tu ale velká láska ke koním a dost si slibuje i od začínajícího vztahu se správcem hříbárny.

 

O Ladislavu Beranovi a jeho detektivkách z první republiky i současnosti jsem zde psala už v únoru u příležitosti našeho literárního streamu, na nějž autor tak vtipně vzpomíná. V rozhovoru jsem se dověděla, že loni vydal „nedetektivku“, přesněji řečeno román pro ženy. Jsem ráda, že jsem si ve svém „pracovním čtení“ – přípravy na on-line besedy – našla čas na tuto oddechovku. Už jsem to potřebovala ;o).

 

Autor se ani v pro něj nezvyklém žánru nezapře. Píše s osobitým humorem, do příběhu zakomponoval kriminální zápletky, stále používá policejní žargon a pro neslušné slovo nechodí daleko. Naštěstí vulgarity, byť vycházejí i z ženských úst, zde nejsou prvoplánové. Pouze dokreslují atmosféru.

 

I když popisované prostředí neznám, v hřebčinci jsem byla naposledy jako dítě s dědečkem veterinářem a na koni poprvé a naposledy seděla před čtvrt stoletím, působilo na mě vyprávění věrohodně. Prostitutku, snažící se změnit svůj život kydáním koňských koblížků, budováním si domova v totálně vybydleném baráku a hledáním skutečné lásky, si dokážu představit více, než Vivien docházející k prozření uprostřed luxusu.

 

Dověděla jsem se, že Ladislav Beran chystá pokračování pod názvem Důl na štěstí. Určitě si přečtu.

 

Ukázka

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Zdeňka Adlerová