Kolega Gereona Ratha?

30.04.2023 18:51
Susanne Goga, Leo Berlin: Případ pro komisaře Leo Wechslera, MOBA, 2023, ****

 

Anotace
Berlín 1922.
Inflace nabírá na obrátkách, Německo je politicky rozvrácené a lidé po prohrané válce nemohou najít klid. Detektiv inspektor Leo Wechsler, ovdovělý otec dvou dětí, je konfrontován se záhadnou vraždou. Zázračný léčitel, jehož pacientky pocházely z vyšších společenských vrstev, byl ubit k smrti figurkou Buddhy. Neexistují žádní svědci, žádné stopy. O něco později dojde k vraždě prostitutky. Mohou tyto případy nějak souviset? Pátrání, které inspektora Wechslera zavede do elegantních sídel, chudinských čtvrtí, kokainových doupat i čtvrtí červených luceren, navíc komplikuje také Wechslerův kolega von Malchow, který se otevřeně hlásí k pravicově nacionalistickým názorům…


Pravděpodobně mnoho fanoušků Gereona Ratha sáhne po knize, jejíž titul evokuje televizní zpracování detektivní série Volkera Kutschera Babylon Berlín. Na zadní stránce obálky je jim dokonce dedikována. Milovníci nenáročných příběhů budou spokojeni.

Autorka zasadila první díl dnes již osmidílné série do roku 1922, o sedm let dříve než Kutscher, přesto v něm najdete mimo jiných "styčných bodů" také sympatického milovníka dortů Ernsta Gennata. Mimochodem tento kriminální rada není literární postava, ale skutečný vynikající šéf berlínské kriminálky.

Napětí se v příběhu trochu ztrácí tím, že počínání vraha i jeho myšlenky sledujeme takřka v přímém přenosu a zkušený čtenář krimi velmi brzy odhalí jeho totožnost. Neobvyklá je osobní linka. Vdovec a otec dvou malých dětí nepatří mezi tradiční literární či filmové detektivy. Neúplná rodina, o kterou se stará Leova sestra, tak skýtá další náměty na rozšíření děje. Navíc autorka si už zde připravuje půdu k dalšímu rozvíjení soukromého života obou sourozenců. A ve hře je i knihovnice! :o).

Je dobré, že se Susanne Goga v románu věnovala i historickému kontextu. Němci prožívali velký šok z válečné porážky, územních ztrát, museli hradit reparace a navíc je postihla poválečná hyperinflace. Proto byla politická situace ve Výmarské republice velmi nestabilní, což se muselo odrazit i v nelehké práci kriminálky.

Doufám, že si v záplavě desítek knih, které týden co týden nacházím v knihovně na novinkovém stole, najdu čas na další díl Gereona i Lea. Zajímá mě, jak dalece si budou příběhy podobné.


 

Vyhledávání

Kontakt

Zdeňka Adlerová