Seniorky doporučují VII

20.08.2019 10:41

Oliver Truc, Poslední Laponec          

 

Anotace:

Nejlepší francouzská detektivka roku 2013, dekorovaná i dalšími 15 žánrovými cenami.

Zima je v Laponsku studená a tvrdá. Vesnice Kautokeino se chystá na představení starého šamanského bubnu, darovaného jedním francouzským vědcem. Velkou událost zmaří krádež. V minulosti bylo zničeno mnoho takových bubnů v boji proti pohanství.

Nebo to provedli laponští separatisté, aby se o nich mluvilo? Případ se dál zamotává smrtí pasáka sobů. Policejní vyšetřovatelé Klemet Nango a Nina Nansenová jsou přesvědčeni, že krádež a smrt spolu souvisejí.

Co se stalo během dávné francouzské expedice do těchto končin? Proč tehdy vědci dostali šamanský buben a co tím dárce naznačoval? Napoví to tradiční píseň joik? Co do vsi přinese francouzský geolog? Uprostřed nádherné přírodní scenérie a silných postav odhalujeme jak limity moderního života, tak i tradice lidí bojujících za kulturní přežití.

Vynikající thriller napsaný přímočarým a živým stylem, navíc autorem, který dobře zná problematiku území, jež popisuje.

 

 

Můj dojem a pocit z této knihy je hlavně o obdivu k lidem, kteří dokážou žít tak daleko na severu, kde je trápí krutá zima, polární noc nebo naopak světlo polárního dne. A přitom se starají o soby, o jejich přežití, protože i jejich život na nich závisí. Nikdy jsem se nad životem Laponců nezamýšlela. Věděla jsem, že to určitě nemají lehké, ale jaké problémy jim vlastně přinesla a přináší těžba ropy, zemního plynu a rud, to jsem netušila. Pokrok by měl vypadat jinak.

Z této knihy, z nešťastných osudů lidí, mi bylo velmi smutno.

 

Vyhledávání

Kontakt

Zdeňka Adlerová