Rádiopromiskuita

04.09.2013 22:11

Dnes na mne z monitoru vybafnul divný citát: Promiskuita je jako když z každé knížky přečtete jednu stránku, věrnost znamená číst jednu knihu pořád dokola. Nevím, ale mám stále pocit, že se citátorovi toto moudro moc nepovedlo. Zajímalo by mne, jak by rozpitval mou rádiopromiskuitu.

 

U bábinky to bylo naprosto jasné. V kuchyni, na poličce nad otomanem, který stál vedle dřezu, stál "dráťák" nebo-li  Rozhlas po drát ě. Když jsem byla menší - a lehčí - sedávala jsem na dřezu a poslouchala Hajaju nebo nedělní pohádky. Když jsem dospěla do váhy neslučitelné s únosností dřezových konzolí, lehávala jsem na otomanu a poslouchala literární pořad Pokračování za pět minut, což byla tehdejší obdoba dnešních audioknih :).

 

Později jsem měla na výběr Prahu, Brno nebo Hvězdu. V porevoluční době jsem surfovala z jedné stanice na druhou - znáte to, když je člověk hladový, neví co by pozřel.

 

V jeden čas jsem se však ukotvila. Díky moderátorovi Tomáši Krausovi (neplést si se stejnojmenným akrobatickým lyžařem), jsem přežila první roky Kulíškova studia 250 km od domova. Tom byl naprosto skvělý, úžasný a báječný moderátor ranního vysílání Frekvence 1. Rána v prázdném bytě - babi na hřbitově, Rak v práci, Kulíšek ve škole - nemohl rozjasnit ani Max rozvalující se na lavici. Až Tomův nakřáplý hlas a jeho, mnohdy drsné a do rádia nepříliš se hodící, srandičky mne opět vytáhly z tůně na vzduch a já odcházela do práce s hubou od ucha k uchu a opět působila jak "ta divná" :).

 

Po jeho odchodu jsem této stanici zůstala ještě chvíli věrná, protože její hudba ladila s mou. Ovšem ty neustále - a stále častěji - opakující se reklamy a bulvární žvásty mne vyhnaly jinam. Poslední léta jsem proplula kdekterým přístavem a pořád ne a ne zakotvit. Evropa 2 je hudebně mimo moji mísu. Impuls se zdál celkem poslouchatelný, ale když už mi popadesáté moderátor/ka nutil/a hlásit se do telefonu Halooo, tady ..., dělaly se mi mžitky před očima. Možná je to i věkem, ale posledních čtrnáct dní jsem naladěná na Radiožurnál. Uvidím, jak dlouho vydržím u tohoto mola, či kam mne hodí další vlna.

 

Posloucháte rádio? Soustředíte se na to, co hrají, povídají? Nebo ho máte jen jako šumítko? Dnešní cvičení bude jednoduché: vzpomeňte si alespoň na 7 písniček a 7 informací, které jste z vašeho oblíbeného rádia slyšeli včera. (Krátkodobá paměť má kapacitu 5 - 9 informací z jednoho souboru). 

 

Dále

 

Vyhledávání

Kontakt

Zdeňka Adlerová