Přečtěte si ji!

05.04.2019 10:50

Renata Červenková, Radkin Honzák, Všichni žijem´ v blázinci, Současnost očima psychiatra, Vyšehrad, 2014, *****


Anotace:
„Všichni žijem’ v blázinci,“ tvrdí renomovaný psychiatr a psychoterapeut Radkin Honzák, muž vzdělaný a také vtipný, který už padesát let naslouchá lidským strastem. V rozhovorech s novinářkou Renatou Červenkovou se zamýšlí nad způsobem života, který dnes vedeme, i nad stavem společnosti, v níž duchovní rozvoj výrazně pokulhává za technickým. Co nám to přinese? Opravdu nám psychofarmaka pomohou k pocitu štěstí? Nejsou některé nové choroby spíš zlozvyky? Proč se mlčí o odvrácené straně papírových plen? Je psychoterapie léčba, nebo ztracený čas? Je pravda, že u vesla jsou teď psychopati? Proč umíráme v nemocnicích – tedy tam, kde nechceme?

Témata jednotlivých rozhovorů tedy nejsou příliš povzbudivá, Radkin Honzák se jich ale ujímá s nadhledem a s lehkou ironií a vtipně komentuje fenomeny dnešní doby, které se, jak říká, „příčí Matce přírodě a psychiatrům zajišťují dostatek pacientů i do budoucna“.

 

Moudrý člověk! Vynikající kniha!

Místy mě trochu děsila – kapitola Psychopati u vesla - a to jako fakt?! Místy jsem v duchu oponovala i vehementně přitakávala – kapitola Zločin papírových plen – televize, mobil, tablet, počítač – to jsou skutečně zabijáci mozku, a nejen dětských. Ale papírové pleny? Mám jinou zkušenost. S mnohým jsem bytostně souzněla.

Bavily mě také citáty u jednotlivých názvů kapitol. Velmi příhodný výběr. Např.
Račte na kanape!:Vždy se najdou Eskymáci, kteří vypracují pro obyvatele Konga pokyny, co dělat za velkých veder. Stanislav Jerzy Lec
Moc nemocných: Čmelák má 0,7 cm2 plochu křídel a 1,2 g tělesné váhy. Podle zákonů aerodynamiky je nemožné za těchto podmínek létat. Čmelák to ale neví a jednoduše létá. Dělejte to jako čmelák. Rada tradovaná ve svépomocných organizacích.

Přečtěte si ji!

Radkin Honzák (* 1939), po promoci na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze 1962 působil jako sekundární lékař v psychiatrické léčebně Kosmonosy, od roku 1966 jako psychiatr – konzultant nejprve v Ústavu pro výzkum výživy (gastroenterologická problematika, výzkum spánku, výzkum stresu), po sloučení výzkumných ústavů v IKEM (pacienti s nezvratným selháním ledvin, transplantační program). V současnosti asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. Lékařské fakulty UK, ambulantní psychiatr IKEM, sekundární lékař PL Bohnice a ambulantní psychiatr.

 

Knihu jsem si vypůjčila v knihovně.

Vyhledávání

Kontakt

Zdeňka Adlerová