Nikdy není pozdě začít

01.01.2020 11:37

John Medina, Nestárnoucí mozek – Jak si uchovat bystrou mysl navzdory věku, CPress Brno, 2019, *****

 

Anotace
Udržet si bystrou hlavu navzdory věku je možné. Knížka vám ukáže, že i ve vyšším věku jste schopni prožívat svůj život mnohem plněji – tedy přimět k tomu váš mozek. Jaký vliv má na dlouhověkost přátelství, stres, cvičení, spánek či odchod do důchodu? Odborník na vývojovou molekulární biologii John Medina čtivě a s humorem popisuje 10 principů pro všechny, kteří na sobě projevy přibývajících let pozorují nebo si dělají starosti o své blízké. Dozvíte se, jak zmírnit neblahé účinky stárnutí nebo jak poznat, zda se začíná projevovat Alzheimerova nemoc. A taky že nikdy není příliš pozdě obejmout někoho blízkého, sepsat si, za co jste vděční, začít se učit cizí jazyk, nový tanec či cokoliv, co vás zajímá. Stárnutí si vždy vybírá daň na těle, ale ne vždy na mysli. Pokud se ke stáří postavíte čelem, může to být jedno z nejkrásnějších a nejspokojenějších období vašeho života. Začít můžete hned.

 

Úryvek:
Selhání pracovní (dříve krátkodobé) paměti se může projevovat velmi nepříjemnými a trapnými situacemi. Začnete ztrácet klíče. Začnete zapomínat, co jste chtěli říct a udělat, nebo ztratíte nit toho, co říkají nebo dělají ostatní. … Všichni jsme něco podobného už zažili. Ve stáří se tyto situace ale mohou vyskytovat mnohem častěji a funkce pracovní paměti může rychle a dramaticky degradovat. … Funkčnost pracovní paměti se skutečně dědí. To znamená, že jestli si chcete udržet vynikající pracovní paměť až do stáří, měli byste si pečlivě vybrat své rodiče. To pochopitelně nejde, a tak se alespoň můžete řídit doporučeními v této knize. Str. 94-95.

 

Názor:
Knih na téma „mozek, paměť, trénování kognitivních funkcí“ je mnoho. Mají více či méně zdařilý obsah. Předností této publikace je, že problematiku péče o naši mysl pojímá komplexně. Od nutnosti pěstovat sociální vztahy, dívat se na svět optimisticky, bránit se stresu, až po úlohu zdravého spánku, stravy a pohybu. Deset principů nestárnoucího mozku Johna Mediny bychom si měli osvojit všichni bez ohledu na věk.

 

Vyhledávání

Kontakt

Zdeňka Adlerová