Máte někoho, kdo by s vámi ráno zatřásl?

27.12.2021 10:27

Fredrik Backman, Životní terno, Host, 2019, ****

 

Anotace

Je noc před Štědrým dnem a nemocniční chodbou kráčí žena v šedém, aby si odvedla jednoho z nás. Má s sebou desky se jmény nás všech: pětileté holčičky trpící rakovinou, která maluje svou oblíbenou židličku na červeno, dvacetiletého mladíka leštícího pivní sklenici v milované hospodě, pětačtyřicetiletého muže, který uhání tmou v drahém autě a hledá, do čeho by narazil. Někdo z nás dnes přijde o život, pokud se někdo jiný dobrovolně nevzdá toho svého. Ale nestačí pouze zemřít, protože život není jen to, co právě končí. Život je všechno to, co se stalo předtím.

Fredrik Backman umí mistrně vylíčit lidské pochyby a vnitřní démony, aniž ztrácí smysl pro humor. Toto vyprávění je mnohem smutnější než třeba Dickensova Vánoční koleda, ale i zde najdeme naději a možnost všechno napravit — i když za velmi vysokou cenu.

 

 

„Občas možná potřebujeme někoho, kdo námi každé ráno pořádně zatřese, abychom si uvědomili, jak rychle letí čas. Abychom měli na paměti, o co všechno přijdeme, jestliže si nedáme pozor.“ Z předmluvy F. B.

 

Slovník praví:  terno znamená výhru, dosažení úspěchu. V kontextu s kratinkým textem, který přečtete za chviličku, se mi v hlavě vyklubala otázka: Co tím názvem chtěl autor říci? Kdo vlastně v tomto smutném, dojemném příběhu vyhrál?

 

Navíc se mi po pár stránkách střelhbitě vybavil třetí díl Cyklu o neviditelném Oskar a růžová paní od E. E. Schmitta, v jehož zdramatizované verzi Slováckého divadla excelovala Květa Fialová. „To je přece plagiát!“ chtělo se mi křičet. Omyl! Není.

 

Ano, dítě nemocné rakovinou a k tomu jeden dospělák, v tom se oba autoři shodnou. Tady však veškerá podobnost končí. Schmitt ve svém pětidílném cyklu nechává o víře, životě i smrti vyprávět děti a více se zaměřuje na duchovní stránku našeho bytí. Backmanův hrdina je však dospělý muž, který zpytuje svůj dosavadní život, kdy selhal jako rodič, a kterého autor postavil před velmi těžké dilema.

 

Možná si Životní terno budete muset přečíst dvakrát, tak jako já, abyste pochopili jeho sílu a moudrost. Fredrick Backman mě ani počtvrté nezklamal.

Vyhledávání

Kontakt

Zdeňka Adlerová